Procedura zgłaszania naruszeń przepisów prawa przez sygnalistów
Wyciąg z procedury
Sposób dokonywania Zgłoszeń
- Sygnalista, jest uprawniony dokonywać zgłoszeń wewnętrznych na zasadach określonych w Procedurze zgłaszania naruszeń przepisów prawa przez Sygnalistów.
- Zgłoszenie naruszenia powinno być zgodne z wzorem Zgłoszenia Naruszenia, stanowiącego Załącznik nr 2 do niniejszej Procedury.
- Zgłoszenie może zostać złożone na piśmie (w formie elektronicznej) na skrzynkę poczty elektronicznej, pod adresem sygnalista@wsbm-chomiczowka.pl. Treść Zgłoszenia wysłanego za pomocą poczty elektronicznej, powinna być zgodna z treścią Zgłoszenia, którego wzór stanowi Załącznik nr 2 do niniejszej Procedury.
- Sygnalista, dokonując zgłoszenia informacji o naruszeniu prawa uprawniony jest również do skorzystania z Kanałów Zewnętrznych lub dokonaniu Ujawnienia publicznego. Zasady dotyczące Kanałów zewnętrznych i Ujawnienia publicznego zostały opisane, odpowiednio w paragrafach 15 i 16 Procedury.
- Obszary naruszeń, które mogą być przedmiotem Zgłoszenia zostały wskazane w § 4 Procedury.
- Spółdzielnia nie przyjmuje zgłoszeń anonimowych.
Prawa i ochrona Sygnalisty
- Każdemu Sygnaliście przysługuje pełna ochrona przed działaniami odwetowymi, szczegółowo wymienionymi w § 6 ust. 3 Procedury.
- Sygnalista podlega ochronie od chwili dokonania Zgłoszenia lub Ujawnienia publicznego pod warunkiem że miał uzasadnione podstawy sądzić, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego i że stanowi informację o naruszeniu prawa.
- Zasady dotyczące Ochrony Sygnalisty stosuje się również do:
1) osób pomagających w dokonaniu zgłoszenia – należy przez to rozumieć osobę fizyczną, która pomaga Sygnaliście w zgłoszeniu lub ujawnieniu publicznym w kontekście związanym z pracą i której pomoc nie powinna zostać ujawniona;
2) osób powiązanych z Sygnalistą – należy przez to rozumieć osobę fizyczną, która może doświadczyć działań odwetowych w kontekście związanym z pracą, w tym współpracownika lub członka rodziny Sygnalisty;
3) osób prawnych lub innych jednostek organizacyjnych pomagających Sygnaliście lub z nim powiązanej, w szczególności stanowiącej własność Sygnalisty lub go zatrudniającej. - Informacje dotyczące lub pochodzące od Sygnalistów mają charakter niejawny i nie podlegają ujawnieniu nieupoważnionym osobom. Dane osobowe Sygnalisty podlegają ujawnienia za wyraźnie wyrażoną zgodą Sygnalisty oraz w przypadkach określonych w § 7 ust. 3 Procedury.
Zasady rozpatrzenia Zgłoszenia
Komisja wyjaśniająca
Spółdzielnia powołuje Komisję wyjaśniającą odpowiedzialną za przyjmowanie Zgłoszeń oraz podejmowanie działań następczych.
Wstępna weryfikacja Zgłoszenia
- Wstępna weryfikacja Zgłoszenia dokonywana jest przez Przewodniczącego Komisji wyjaśniającej, w ciągu 5 dni, liczonych od dnia otrzymania przez nią Zgłoszenia.
- W oparciu o wyniki wstępnej weryfikacji Zgłoszenia, Przewodniczący Komisji wyjaśniającej dokonuje jednej z następujących czynności:
1) w przypadku okoliczności, o których mowa w § 10 ust. 4 Procedury – podejmuje decyzję o zaniechaniu prowadzenia Postępowania wyjaśniającego;
2) w pozostałych przypadkach – podejmuje decyzję o prowadzeniu Postępowania wyjaśniającego; - Szczegółowe zasady dotyczące Wstępnej weryfikacji Zgłoszenia zostały opisane w § 10 Procedury.
Postępowanie wyjaśniające
- Komisja wyjaśniająca, zapewnia prawidłowy oraz zgodny z prawem i niniejszą Procedurą przebieg Postępowania wyjaśniającego. Przed przystąpieniem do prowadzenia Postępowania wyjaśniającego, członkowie Komisji wyjaśniającej muszą podpisać oświadczenia, których wzór stanowi Załącznik nr 6 i 8 do niniejszej Procedury.
- Jeżeli uzyskane informacje są wystarczające do dalszej oceny zgłoszenia, Komisja wyjaśniająca podejmuje czynności wyjaśniające, których celem jest ustalenie rzeczywistych okoliczności zgłoszonego naruszenia oraz podejmuje stosowne działania następcze.
- Komisja wyjaśniająca powinna odebrać wyjaśnienia od Sygnalisty, osoby której dotyczy Zgłoszenie, a także każdej osoby, która posiada informacje na temat sprawy będącej przedmiotem Zgłoszenia. Komisja wyjaśniająca może też przyjmować od nich, świadków oraz innych osób materiały i oświadczenia w formie pisemnej lub elektronicznej.
- Każda osoba wezwana przez Komisję wyjaśniającą ma obowiązek stawić się w wyznaczonym terminie i złożyć w sprawie będącej przedmiotem postępowania wyjaśnienia według swojej najlepszej wiedzy.
- Szczegółowe zasady dotyczące postępowania wyjaśniającego zostały wskazane w § 11 Procedury.
Informacje zwrotne
- Po otrzymaniu Zgłoszenia na zasadach określonych w niniejszej Procedurze, pod warunkiem, że Zgłoszenie nie zostało dokonane w sposób uniemożliwiający kontakt z Sygnalistą, Sygnalista będzie informowany o:
1) przyjęciu Zgłoszenia do dalszego rozpatrywania lub jego odrzuceniu w terminie nie przekraczającym 7 dni od dnia otrzymania zgłoszenia;
2) podjętych lub planowanych działaniach następczych i powodach takich działań w terminie nie przekraczającym 3 miesięcy od dnia potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia albo w ciągu 7 dni od dnia dokonana zgłoszenia wewnętrznego, w przypadku nieprzekazania potwierdzenia, o którym mowa w pkt 1). - Jeżeli Zgłoszenie zostało odrzucone, Komisja wyjaśniająca w informacji zwrotnej, o której mowa powyżej w ust. 1 pkt 1), przedstawia powód odrzucenia Zgłoszenia.
- W przypadku, gdy nie dokonano potwierdzenia przyjęcia Zgłoszenia, wyżej wskazany 3 miesięczny termin na przekazanie informacji o podjętych lub planowanych działaniach następczych, o którym mowa powyżej w ust. 1 pkt 2) liczy się od upływu 7 dni od dnia dokonania Zgłoszenia.
- W przypadku braku podania danych kontaktowych przez Sygnalistę, odstępuje się od obowiązku przesyłania informacji zwrotnych odnotowując ten fakt w rejestrze zgłoszeń wewnętrznych, który stanowi Załącznik nr 5 do niniejszej Procedury.
- Szczegółowe zasady przekazywania Informacji Zwrotnych zostały wskazane w § 12 Procedury.